Visie 2030

Ondernemen in duurzame harmonie met omgeving

In 2030 worden groenten, fruit, bloemen en planten in de kas in harmonie met onze natuurlijke omgeving geteeld. Dit betekent:

  • Door hergebruik van water komen nagenoeg geen gewasbeschermingsmiddelen en meststoffen in het milieu.
  • Reststromen worden gezuiverd voordat ze worden afgevoerd.
  • Gietwatervoorzieningen zijn klimaatbestendig, belasten het milieu minimaal en helpen wateroverlast in de omgeving te voorkomen.
  • Met het schaarse water gaan we verantwoord om.
  • Meer biodiversiteit om de kassen.
Lees de visie 2030

Schoon oppervlaktewater

Hergebruik van water, inzicht in de waterstromen, sluiting van de proceswaterkringloop - inclusief aandacht voor onderhoud en voorkomen van lekkages - en voldoende rioleringscapaciteit op glastuinbouwbedrijven zijn essentieel om te voorkomen dat resten van gewasbeschermingsmiddelen en meststoffen in het oppervlaktewater terechtkomen.

In 2030 is de emissie van gewasbeschermingsmiddelen en meststoffen vanuit de kassen zover teruggebracht dat er nagenoeg geen sprake meer is van normoverschrijdingen.

Klimaatbestendige gietwatervoorziening

Vanwege klimaatverandering zijn een vlotte afvoer van het regenwater naar de gietwateropslag en voldoende opslagcapaciteit in toenemende mate uitdagingen. Bij een adequate opslagcapaciteit, bijvoorbeeld ondergronds, kan regenwater steeds meer de basis van de gietwatervoorziening voor glastuinbouwbedrijven zijn. 

Bovendien kan de glastuinbouw hierdoor wateroverlast voor bewoners in de omgeving bij hevige neerslag voorkomen. De waterschappen kunnen een beroep doen op de glastuinbouw als dit voor het klimaatbestendig maken van de waterhuishouding in hun gebied een meerwaarde heeft.

Voldoende gietwater

Momenteel ontwikkelen we alternatieven om ook in de zomer over voldoende gietwater te beschikken. Denk aan:

  • Gebruik van extern regenwater, bijvoorbeeld dakwater van bedrijfshallen.
  • Het zuiveren van effluent van rioolwaterzuiveringen tot gietwater.
  • Hergebruik van wateroverschotten van derden.

Dit zijn oplossingen voor glastuinbouwgebieden waar ontzouting van het grondwater minder duurzaam is. Infiltratie van overtollig regenwater kan het milieueffect van omgekeerde osmose deels compenseren. Door samenwerking in de regio kan de glastuinbouw ook leverancier van water zijn.